Jak zarejestrować działalność gospodarczą i ile to trwa?
Emil Paduch
10.07.2024 r.
Podstawowym krokiem do legalnego wykonywania jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce jest złożenie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Od dnia złożenia takiego wniosku możesz legalnie wykonywać w Polsce działalność gospodarczą.
We wniosku o wpis do CEIDG musisz podać:
- imię, nazwisko, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia
- rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości
- PESEL, jeśli masz obywatelstwo polskie lub został ci nadany
- wszystkie posiadane obywatelstwa
- numer NIP i REGON jeśli zostały nadane
- adres zamieszkania oraz inne adresy związane z zakładaną działalnością gospodarczą
- nazwę zakładanej działalności gospodarczej – musi zawierać twoje imię i nazwisko
- nazwę skróconą
- kody PKD – dopasuj je do rodzaju twojej działalności i wybierz kod przeważający
- liczbę pracowników, których planujesz zatrudnić
- datę rozpoczęcia działalności
- informacje o ubezpieczeniu w ZUS, KRUS lub za granicą
Wniosek o wpis do CEIDG można złożyć na trzy sposoby-elektronicznie, osobiście w urzędzie lub listownie.
Złożenie wniosku online
Złożenie wniosku o wpis do CEIDG online odbywa się poprzez wejście na stronę Biznes.gov.pl i wybór zakładki „Zarejestruj działalność gospodarczą”. Logujesz się za pomocą usługi Login.gov.pl, wykorzystując profil zaufany lub e-dowód. Jeśli korzystasz z platformy po raz pierwszy, będzie również konieczne założenie konta. Poprzez wskazaną platformę wypełniasz wniosek przy pomocy dedykowanego kreatora wniosku, który w intuicyjny sposób przeprowadzi cię przez cały proces, przygotuje wniosek o wpis do CEIDG i zgłoszenie do ZUS, GUS i urzędu skarbowego. Wraz z tym wnioskiem możesz za pośrednictwem platformy złożyć zawiadomienie o wyborze formy opodatkowania, złożyć zgłoszenie do ubezpieczeń ZUS lub zgłoszenie rejestracyjne lub aktualizacyjne VAT-R.
Wniosek składany za pośrednictwem platformy Biznes.gov.pl należy podpisać profilem zaufanym, podpisem kwalifikowanym lub podpisem osobistym. Chcąc złożyć wniosek online możesz to również zrobić przez stronę swojego banku, o ile oferuje on taką usługę.
Jednakże korzystając z bankowości elektronicznej możesz złożyć sam wniosek o wpis do CEIDG, a pozostałych formalności takich jak rejestracja w ZUS, rejestracja jako podatnik VAT czy wybór formy opodatkowania musisz dopełnić w urzędzie albo online poprzez platformy takie jak PUE ZUS lub Portal Podatkowy.
Co ważne, składając wniosek przed Internet, nie można go złożyć za pośrednictwem pełnomocnika.
Złożenie wniosku w urzędzie
Wniosek o wpis do CEIDG możesz złożyć również osobiście w urzędzie miasta lub gminy. Składając wniosek w urzędzie należy zabrać ze sobą dokument tożsamości. Do urzędu wniosek można skierować na trzy sposoby:
- wypełnić wniosek przez kreator wniosku (https://www.biznes.gov.pl/pl/e-uslugi/00_0736_00) i wysłać go bez podpisu elektronicznego. Po weryfikacji wniosku otrzymasz e-mailem kod do podpisania wniosku w urzędzie. Z tym kodem i dokumentem tożsamości należy udać się do urzędu miasta lub gminy, w ciągu 7 dni od dnia otrzymania go. Urzędnik wydrukuje wtedy Twój wniosek, da ci go do podpisania i potwierdzi złożenie wniosku w systemie;
- wypełnić własnoręcznie formularz jaki otrzymasz w urzędzie, podpisać go i złożyć osobiście w urzędzie;
- pobrać wniosek ze strony Biznes.gov.pl/ceidg, wypełnić go, podpisać i złożyć w urzędzie.
Co ważne, składając wniosek o wpis do CEIDG w urzędzie, możesz to również zrobić przez pełnomocnika.
Wniosek o wpis do CEIDG możesz wysłać również listem poleconym – w tym wypadku wystąpi jednak konieczność poświadczenia twojego podpisu przez notariusza.
Ile zajmuje cała procedura?
Wpis do CEIDG jest dokonywany z chwilą zamieszczenia danych w CEIDG, nie później niż następnego dnia roboczego po dniu wpływu wniosku o wpis.
Jeśli wniosek złożony przez w urzędzie lub listownie będzie niepoprawny, urząd wezwie cię do uzupełnienia lub skorygowania wniosku w terminie 7 dni roboczych od dnia otrzymania wezwania.
Złożenie wniosku o wpis do CEiDG jest bezpłatne.
Przeczytaj: jakie są formy opodatkowania dostępne w 2024 r.?